Açılış Töreni İzlenimleri


 

T.C. Sağlık Bakanlığı ve MedicReS iş birliği kapsamında MedicReS'in Türkiye'de gerçekleştireceği İyi Tıp Araştırmacısı Eğitimleri'nin açılışı 27 Şubat 2016 tarihinde İstanbul Piyalepaşa Hilton Double Tree'de yapıldı.

T.C. Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Eğitimi müfredatında yer almasına rağmen uzmanlık eğitimi esnasında verilemeyen ve büyük bir eksiklik olduğunu düşünülen bilimsel araştırma kültürü eğitimleri için mezuniyet sonrası araştırma eğitimleri geliştiren uluslararası eğitim kuruluşu MedicReS ile 22 Nisan 2015'te bir protokol imzalamıştı.

Bu protokol kapsamında MedicReS in iyi tıp araştırmacısı online eğitimleri Türkiye'de eğitim araştırma hastaneleri uzmanlık öğrencilerine ücretsiz olarak verilecek olup projeyi Türkiye'de MedicReS adına aynı zamanda MedicReS Uluslararası Eğitimler Direktörü Prof. Dr. E. Arzu Kanık yürütecektir.

Tıpta Uzmanlık Kurulu Başkan Vekili ve T. C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan'ın desteğiyle başlatılan online ve yüz yüze eğitimler için 27 Şubat 2016'da açılış töreni düzenlendi. Törene T.C. Sağlık Bakanlığı'nı temsilen Prof. Dr. İrfan Şencan, MedicReS adına danışma kurulu temsilcisi Prof. Nicholas Jewell, ve MedicReS Bilimsel Direktörü Prof. Dr. E. Arzu KANIK konuşmacı olarak katıldılar.

Prof.Dr. İrfan Şencan, tıpta uzmanlık eğitiminin, (PhD) doktora eğitimine denk kabul edildiğini ancak eğitim araştırma hastanelerinde bilimsel araştırma etiği ve biyoistatistik derslerinin verilemediğini, bu anlamda mezun olan uzmanların, bilimsel araştırma okuma, yorumlama, planlama, yürütme ve yazma konularında yetkinliklerinin artırılması amacıyla MedicReS'in İyi Tıp Araştırmacısı eğitimlerinden beklentilerinin yüksek olduğunu, sonuçlarının Türkiye adresli araştırma ve yayın sayısının artması yönünde olduğunu ve bir süre sonra bu eğitimleri almış olmanın akreditasyon kapsamında zorunlu olması gerektiğini düşündüklerini belirttiler.

MedicReS Bilimsel Danışma kurulu adına konuşan Profesör Jewell, İyi Tıp Araştırmasının MedicReS tarafından iyi planlama, iyi analiz ve iyi raporlama olarak tanımlandığını 2011 yılından beri uluslararası MedicReS kongrelerinde tartışıldığını, eğitim müfredatının 100 öğrenme hedefine dayalı 20 konudan oluştuğunu bildirdi. Prof. Jewell, Türkiye'de biyoistatistik uzmanı sayısının çok az olduğunu Amerika'da sadece AMGEN genel merkezinde 150 biyoistatistik uzmanının çalıştığını belirtti. MedicReS'in online eğitimlerinde kullandığı E-PICOS sanal biyoistatistik danışmanının bu anlamda Türkiye'de büyük bir açığı kapatacağını söyledi.

Profesör Jewell konuşmasını 2007 yılından beri MedicReS'e akademik destek veren MedicReS'in bilimsel etkinliklerine, bilimsel kurul üyesi ya da davetli eğitimci olarak akademik katkı sağlayan dünyanın önde gelen 40 bilim insanına MedicReS adına özel olarak teşekkür ederek tamamladı.

Programın detayları Prof. Dr. E. Arzu KANIK tarafından anlatıldı. Profesör Kanık, yetişkin eğitimlerinde kendi kendine öğrenmede başarılı uygulamalar olduğunu, kaliteli ve 15 dakikalık konsantrasyona göre düzenlenen MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı online eğitimlerinde konuların okuma süresinin 5 dakika ve testler ile 15 dakika olduğunu belirterek, programın Türkiye'deki tüm araştırmacılar için özel olarak tasarlandığını belirtti.

İnteraktif, akıllı ve sanal biyoistatistik danışmanı E-PICOS eşliğinde verilen MedicReS Good Medical Researcher Sertifika programının Türkçe'ye çevrilmesinin ardından 8 dilde yayınlanacağını bildirdi. Profesör Kanık, MedicReS'in Türkiye'ye özel bir değer verdiğini ve MedicReS'in ilk Good Medical Research Kongresi'ni de 2011 yılında İstanbul'da gerçekleştiğini bildirdi. Prof. Dr. Kanık, E-PICOS ile araştırmacıların, bazı sorulara online yanıtlar vererek, araştırmaları için uygun olan tasarıma karar verebileceklerini, örnek genişliğini belirleyebileceklerini, verileri için uygun istatistik yöntemi seçebileceklerini ve makalelerini hakeme göndermeden önce biyoistatistik hakemi gözüyle ön değerlendirme sonuçlarını excel dosyasında, gerekçeleri ile beraber(major revizyon, minör revizyon,red veya kabul şeklinde) alabileceklerini bildirdi.

Prof. Dr Kanık, E-PICOS'un Türkiye'de tüm sağlık araştırmacılarının ücretsiz kullanımına açık olmasından büyük bir gurur duyduğunu belirtti ve bu anlamda desteği için MedicReS'e sonsuz teşekkürlerini iletti.

Tören sonunda MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı Eğitimlerinin online olarak EAH asistanlarına ücretsiz ulaştırılmasını destekleyen sponsor firmalara da teşekkür plaketleri T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan ve Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Alper Cihan Bey'in de katılımıyla verildi.

Törenin sonunda katılımcılar MedicReS'in Uluslararası İyi Tıp Araştırmacısı Eğitimleri'nin Türkiye'de online ve yüzyüze eğitimler ile verilmesi ile ilgili olarak Prof. Dr. E. Arzu Kanık'tan bilgi aldılar.