• darkblurbg
    Good Medical Researcher Network
    MedicReS Good Medical Research and Good Medical Researcher Education Programs <br/>Research Planning, Clinical Data Analysis, Writing Medical Research Article <br/> Smart and Interactive Biostatistics Consultancy System: E-PICOS

T.C. Sağlık Bakanlığı ve MEDICRES İŞBİRLİĞİ ile
MedicReS Good Medical Researcher
İyi Tıp Araştırmacısı Eğitimleri
2016 - 2017


e-picos'un katkılarıyla

Akıllı, İnteraktif Araştırma Tasarımı ve Makale Değerlendirme Yardımcısı

Online Kurslar, Yüzyüze Çalışma Grupları Akademik Kişisel Marka Sayfaları

Neden bu eğitim programı?
Ülkemizde tıpta uzmanlık eğitimi sırasında araştırma metodolojisi eğitimlerine yeterince zaman ayrılamamaktadır. Sağlık hizmeti sunmanın zorlukları arasında, araştırma yapmak için zaman ayıran ve emek sarfeden, çalışmalarını uluslararası dergilere gönderen binlerce araştırmacımızın yayınları “Araştırma konunuz orijinal; ancak araştırma metodolojisi, tasarımı, güç analizi, istatistik yöntemi eksik ya da hatalı” gibi eleştirilerle reddedilmektedir.

Programın amacı nedir?
Ülkemizde, tıp alanında yetişmekte olan siz değerli bilim insanlarına araştırma metodolojisi, biyoistatistik, araştırma ve yayın etiği konularını içeren MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı eğitimlerini sunarak sizlerin akademik olarak yükselmenize, orijinal çalışmalarınızın uluslararası stardartlarda yayın olabilecek seviyeye ulaşmasına katkı sağlamaktır.

Bu eğitimleri kimler destekliyor?
Bu eğitimler T.C Sağlık Bakanlığı, MedicReS ve AEK Araştırma ve Eğitim Kuruluşu arasında 22 Nisan 2015 tarihinde Ankara'da imzalanan işbirliği protokolü kapsamında gerçekleştirilecektir. Bu eğitimler, T.C. Sağlık Bakanlığı, Good Medical Research eğitimlerini geliştiren MedicReS, eğitimlerin Türkiye'de yürütülmesinden sorumlu eğitim kuruluşu AEK ve projenin sponsor firmaları tarafından desteklenmektedir.

MedicReS İyi Tıp Araştırması eğitimleri kapsamında hangi hizmetleri alabileceksiniz?
MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı online eğitim programına katılabilecek ve Araştırma Tasarımı ve Makale Değerlendirme Yardımcısı, Akıllı ve İnteraktif Biyoistatistik Danışmanlık Sistemi E-Picos'un kullanım hakkını kazanacaksınız.

E-Picos programı ile neler yapabilirim?
Bir araştırmanın en zor tarafı araştırma tasarımına karar vermektir. E-Picos Designer ile araştırmanıza en uygun tasarımı bulmak artık çok kolay, üstelik tamamen Türkçe.
Araştırma önerisi hazırlarken kaç kişi ile çalışmanız gerektiğini hesaplayabilmek, etik kurul başvuruları ve araştırma sonuçlarının geçerliliğini sağlamak için önemlidir. E-Picos Power ile araştırmanız için gerekli minumum katılımcı sayısını örnek videoları da izleyerek kolaylıkla hesaplayabileceksiniz.
E-Picos Assistant ile araştırmanızın veri analizinde hangi istatistik yöntemleri kulllanmanız gerektiğine kolaylıkla karar verebileceksiniz.
Araştırma sonuçlarınızı yayına çevirmek istediğinizde, size bu konuda da E-Picos yardımcı olabilir. E-Picos Wizard ile makalenizi dergiye göndermeden önce yazınızı önce siz değerlendirebilir, hakem gözüyle inceleme raporlarını excel dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
E-Picos programını daha verimli kullabilmek için workshoplarımıza katılmanız faydalı olacaktır.

Eğitim programı sadece online mı? Yüz yüze eğitimler de içeriyor mu?
MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı eğitimleri özelllikle araştırma önerisi hazırlama ve makale değerlendirme konularında Türkiye'de yüz yüze çalışma gruplarıyla, MedicReS'in Viyana kampüsünde uluslararası konferanslar, yaz okulları ve MedicReS New York Head Quarters'da her yıl düzenlenen dünya kongreleriyle desteklenecektir. MedicReS in online eğitimlerini ve en az 2 yüz yüze çalışma grubunu tamamlayan araştırmacılar New York’ta her yıl gerçekleştirilen "Good Medical Research" dünya kongrelerine MedicReS desteğiyle kayıt ücreti ödemeden katılabilecekler, sözlü sunum yapmaları için teşvik edileceklerdir.

MedicReS İyi Tıp Araştırması Eğitimlerine Giriş: Tasarım, Analiz, Yayın 1-2 gün, 6-12 MACMEC
MedicReS İyi Yayıncılık Uygulamaları: Workshop, 1 gün 6 MACMEC
MedicReS Araştırma Planlama ve Araştırma Önerisi Yazma: Workshop, 1 gün, 6 MACMEC
MedicReS İyi Biyoistatistik Uygulamaları: Uzmanlık Alanına Özel Workshop, 1 gün, 6 MACMEC

MedicReS eğitimlerinin sertifikaları nerelerde kullanılabilir?
MedicReS’in eğitimleri, araştırma planlama, veri analizi, makale yazma ve değerlendirme konularında olup başta MedicReS’in GBP, GBRS, GBCS standartları olmak üzere, ICH Guidelines, ICMJE GPP, ve WMA Helsinki standartlarına dayalıdır. Biyoistatistik, araştırma ve yayın etiği ve araştırma metodolojisi konularında bilmek, uygulamak ve entellektüel yorum yapmak için farklı düzeylere sahip 100 öğrenme hedefine göre düzenlenmiştir. Bu eğitim programlarını tamamlayan araştırmacılar sadece online eğitimlere katılarak da alabilecekleri “MedicReS Good Medical Researcher” sertifikasının yanında ek online ders ve yüz yüze workshoplara katılarak alabilecekleri “MedicReS Good Translational Researcher “ ve “MedicReS Good Reviewer” sertifikalarını uluslararası araştırmalarda ve uluslararası dergilerin hakem kurullarında yer almak için kullanabilirler. Araştırmalara maddi destek sağlayan kurum ve kuruluşlara araştırma önerisi hazırlarken bu eğitimlerde aldıkları bilgileri kullanarak sadece orijinal fikriyle değil metodolojisi ile de fark yaratan araştırma önerileri hazırlayabilirler.

Eğitimlerden kimler yararlanabilir?
MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı online eğitimlerine katılmak, T.C. Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında T.C. Sağlık Bakanlığı Eğitim Araştırma Hastanelerindeki uzmanlık öğrencileri ve uzmanlar için projenin tüm destekleyicilerinin katkılarıyla ücretsizdir.
MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı online eğitimlerine katılım ve E-Picos programının kulllanımı, Türkiye’de Sağlık Bilimleri alanındaki tüm araştırmacılara açık olup, online ve yüz yüze eğitimlere katılım koşulları, yüz yüze eğitimlerin, uluslararası konferans ve yaz okullarının tarihleri www.begmr.com sayfasında ilan edilecektir.

Eğitimler ne zaman başlıyor?
MedicReS İyi Tıp Araştırmacısı online eğitimlerine, 1 Mart 2016 tarihinden itibaren kayıt olunabilecektir.

Sizlerle online ve yüz yüze eğitim programlarımızda buluşabilmek dileğiyle...